Koľko kofeínu má káva?

Koľko kofeínu má káva? Sprievodca vašou dennou dávkou kofeínu

Zaujímalo vás niekedy, koľko kofeínu má káva, ktorú za deň vypijete? Či už si vychutnávate klasickú filtrovanú kávu, doprajete si skvelé silné espresso alebo sa len uvoľňujete s bezkofeínovou kávičkou, pochopenie koľko mg kofeínu má káva, by mohlo byť pre vás užitočné.

V tomto článku sa ponoríme do sveta kofeínu v káve. Takže si pripravte svoj obľúbený hrnček a poďme odhaliť kofeínové tajomstvá ukryté vo vašej šálke kávy. Možno budete prekvapený, čo objavíte!

Čo je kofeín a ako účinkuje

Kofeín je prírodný stimulant, ktorý sa nachádza v zrnách kávy, listoch čaju, v kakau a v niektorých nealkoholických nápojoch. Táto látka je známa pre svoje schopnosti zvýšiť bdelosť a zlepšiť koncentráciu, čím sa stáva neoddeliteľnou súčasťou ranných rituálov mnohých ľudí po celom svete.

Účinky kofeínu samozrejme ovplyvňuje viacero individuálnych okolností ako sú pohlavie, vek, hmotnosť alebo rýchlosť metabolizmu. Za bežných podmienok začína kofeín účinkovať po 15-60 minútach. Jeho účinok trvá 3-5 hodín. Z tela sa kofeín úplne dostáva po 10 hodinách.

Maximálna odporúčaná denná dávka kofeínu

Podľa rôznych zdravotníckych organizácií, ako napríklad Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, sa odporúča, aby dospelí nekonzumovali viac ako 400 miligramov kofeínu denne. Táto denná dávka kofeínu je ekvivalentná približne štyrom espressám alebo štyrom šálkam filtrovanej kávy.

Je však dôležité poznamenať, že citlivosť medzi jednotlivcami na kofeín sa môže líšiť. Niektorí ľudia môžu pociťovať nepríjemné účinky už pri nižších dávkach, zatiaľ čo iní môžu tolerovať vyššie množstvá bez problémov.

Vzhľadom na uvedené odporúčanie je teda veľmi užitočné vedieť, koľko mg kofeínu má káva, ktorú v priebehu dňa vypijete buď vy alebo vaši blízky. Pre zdravú rovnováhu a aby ste sa vyhli negatívnym účinkom kofeínu, je dôležité držať sa odporúčaného denného limitu a zohľadniť všetky zdroje kofeínu vo vašej strave.

Koľko kofeínu má káva, ovplyvňuje niekoľko dôležitých faktorov

Koľko mg kofeínu má káva, záleží na viacerých faktoroch ako sú:

Druh kávového zrna: Arabica vs Robusta

Viete koľko kofeínu má káva druh Arabica v porovnaní s Robustou?

Druh kávového zrna je základným určujúcim faktorom obsahu kofeínu. Zrná druhu Arabica (Coffea arabica), ktoré tvoria približne 60-70% celosvetovej produkcie kávy, obsahujú typicky 1,2-1,5% kofeínu. Naopak, zrná druhu Robusta (Coffea canephora), ktoré tvoria zvyšných 30-40% produkcie, majú vyššiu koncentráciu kofeínu, pohybujúcu sa v rozmedzí 2,2-2,7%.

Káva vyrobená z Robusty môže teda obsahovať o 70-80% viac kofeínu oproti káve z druhu Arabica.

Čo sa týka jednotlivých odrôd kávy, tu sa uspokojíme len s informáciou, že existujú rozdiely v tom, koľko mg kofeínu má káva odrody Bourbon, Esperanza alebo napr. Catuai. Ale vzhľadom na relatívne veľké množstvo odrôd a ich geografickú rôznorodosť, je nepraktické uvádzať konkrétne rozdiely v tomto článku.

Pestovateľské podmienky a geografický pôvod

Faktory ako dĺžka slnečného svitu, nadmorská výška, teplota, zrážky a zloženie pôdy môžu ovplyvňovať hladiny kofeínu. Vo všeobecnosti majú zrná pestované vo vyšších nadmorských výškach tendenciu obsahovať menej kofeínu – čím vyššia výška, tým menej kofeínu.

Koľko kofeínu má káva, závisí taktiež od krajiny pôvodu. Dokonca rovnaké druhy a odrody budú mať prirodzene rôzne obsahy kofeínu, ak pochádzajú z iných končín sveta (Robusta z Ugandy má viac kofeínu ako Robusta, napríklad, z Vietnamu a pod.).

Praženie kávy

Vplyv praženia na koncentráciu kofeínu v káve je minimálny. Kofeín je chemická látka, ktorá je prirodzene prítomná v kávových zrnách, a jeho množstvo sa počas procesu praženia výrazne nemení. To znamená, že nezáleží na tom, či je káva svetlo, stredne, alebo tmavo pražená. Množstvo kofeínu v zrnách zostáva približne rovnaké.

Avšak, proces praženia ovplyvňuje hmotnosť kávových zŕn. Pri tmavšom pražení dochádza k väčšej strate vlhkosti a zrná sa stávajú ľahšími. Naopak, pri svetlom pražení zrná zadržiavajú viac svojej pôvodnej hmotnosti: svetlé praženie = ťažšie zrno, tmavé praženie = ľahšie zrno.

Ak by ste si odvážili dve rovnaké kôpky kávy zo svetlého a tmavého praženia, tmavé praženie by obsahovalo viac kávových zŕn, lebo je ľahšie. A viac zŕn nakoniec predstavuje viac kofeínu. Pražením káva stráca približne 30% svojej váhy. Môžeme teda povedať, že pri rovnakej váhe môže mať tmavé praženie o 30% viac kofeínu ako svetlé praženie.

Spôsob prípravy

Koľko kofeínu má káva, dramaticky závisí od spôsobu prípravy kávového nápoja. Rôzne techniky prípravy kávy sú charakteristické svojou veľkosťou mletia kávy, pomerom kávy a vody a dobou lúhovania. Spôsob prípravy kávového nápoja má teda najväčší dopad na konečný obsah kofeínu v káve.

Hrúbka mletia kávy

Hrúbka mletia ovplyvňuje efektívnosť extrakcie kofeínu. Jemnejšie mletie, často používané pri espresse, umožňuje väčšiu kontaktnú plochu s vodou, čo vedie k vyššej extrakcii kofeínu. Naopak, hrubšie mletie používané pri metódach ako French press vedie k nižšej extrakcii kofeínu

Pomer káva a voda

Pomer kávy k vode počas prípravy je kľúčovým faktorom v určovaní obsahu kofeínu. Bežný pomer kávy a vody pri príprave spôsobom na filter je 1 gram kávy na zhruba 17 ml vody (pomer 1:17). Zmena tohto pomeru môže významne ovplyvniť hladinu kofeínu, pričom silnejšie pomery ako 1:15 vedú k vyššiemu obsahu kofeínu. Slabšie pomery (napr. 1:18, 1:20), naopak, obsah kofeínu znižujú.

Druh kávového nápoja

Espresso je známe vysokým obsahom kofeínu. Ale koľko mg kofeínu má káva espresso v porovnaní s filter kávou? Ktorý kávový nápoj je z pohľadu kofeínu najsilnejší? Obsah kofeínu v jednotlivých kávových nápojoch rozoberáme v nasledovnej samostatnej časti.

O rôznych spôsoboch prípravy kávy, o postupoch a tipoch, sa dočítate na našom blogu. Obsah kofeínu v jednotlivých kávových nápojoch rozoberáme v nasledovnej samostatnej časti.

Úroveň kofeínu v rôznych typoch kávy

Na porovnanie uvádzame prehľad najobľúbenejších kávových nápojov.

Espresso

Pripravuje sa pretláčaním malého množstva vody cez veľmi jemne pomletú kávu. Aj keď sa jedná o menšie porcie v porovnaní s niektorými inými nápojmi, obsah kofeínu je pomerne veľký. Bežná porcia espressa je 30-35 ml obsahuje okolo 65 mg kofeínu.

Dvojité espresso

Tu je výpočet jednoduchý – čo do veľkosti porcie a obsahu kofeínu hovoríme o dvojnásobku bežného espressa. 60-65 ml s obsahom 130 mg kofeínu.

Cold brew

Podľa dĺžky lúhovania kávy – od 8 do 24 hodín – dostávame pri bežnej veľkosti porcie dávku kofeínu o obsahu 160-190 mg.

French Press

Pre French Press sa používa hrubšie mletie. Na 100 ml tejto kávy pripadá okolo 50 mg kofeínu.

Prekvapkávané kávy

Zalievaním kávy horúcou vodou, uloženej vo filtri, si pripravíte nápoj s obsahom zhruba 110 mg.

Instantná káva

Hrnček (240ml) rozpustnej instantnej kávy vám dodá okolo 65 mg kofeínu.

Pozrite si nasledovný prehľad kávových nápojov a ich obsahu kofeínu. Pre ilustráciu zaraďujeme aj ďalšie nápoje s významným obsahom kofeínu. Uvedené hodnoty sú približné, resp. priemerné, vzhľadom na veľké množstvo premenných, ktoré vplývajú na konečný obsah kofeínu.

Koľko kofeínu má káva - obsah kofeínu na 1 porciu
Koľko kofeínu má káva - obsah kofeínu na 100 ml

Koľko kofeínu má káva, ktorú označujeme ako bezkofeínová?

Bezkofeínová káva nie je úplne bez kofeínu. Obsahuje však výrazne menej kofeínu než jej bežné varianty. Proces dekofeinizácie z kávových zŕn zvyčajne odstraňuje 97-99% kofeínu, čo z nej robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú znížiť príjem kofeínu.

Či už hľadáte silný kofeínový kopanec alebo jemnú, odpočinkovú šálku, teraz už viete, že kľúčom k želanému obsahu kofeínu je súhra síce viacerých faktorov, ale predovšetkým ide o techniku prípravy kávy. Podrobný test kofeínu v laboratórnych podmienkach si môžete pozrieť v článku How Much Caffeine Is in Your Coffee? We Tested 15 Coffee Drinks in a Laboratory to Find Out!

Prečo je dôležité vedieť, koľko kofeínu má káva, ktorú pijete?

Kofeín, prírodný stimulant, ktorý sa nachádza v káve, čaji, čokoláde a niektorých nealkoholických nápojoch, je jednou z najviac konzumovaných psychoaktívnych látok na svete.

Kofeín má rad pozitívnych účinkov na zdravie a výkon. Ide najmä zvýšenie mentálnej bdelosti a kognitívnych funkcií, zvýšenie fyzického výkonu alebo zlepšenie nálady. Ale aj pri kofeíne platí pravidlo všetkého s mierou. Pripomíname, že odporučená maximálna denná dávka kofeínu je 400 mg.

Prekračovanie tejto hranice alebo znížená tolerancia na kofeín môžu na niektorých ľudí pôsobiť negatívne. Medzi nepriaznivé účinky patria narušenie spánku, nervozita, zvýšená srdcová činnosť alebo zvýšený tlak. Káva, resp. kofeín, v žiadnom prípade nenahrádza spánok. Počas pitia kávy myslite aj na hydratáciu a priebežne dopĺňajte tekutiny.

Kofeín v káve má svoje výhody, ale aj nevýhody. Preto je dôležité vedieť, koľko kofeínu má káva, ktorú pijete.

Prihláste sa k odberu noviniek na email

  • Posielame 1-2 emaily mesačne o novinkách z nášho blogu.
  • Váš email s nikým nezdieľame.
  • Odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odhlásiť sa z Newslettera