Ako pripraviť moka kávu a nespraviť tieto chyby
Je jednoducho lahodná a skvelá. To je moka káva. Ako pripraviť moka kávu si ukážeme v nasledovnom článku. Najprv pár informácií o tom, ako vznikla a potom ideme na to.
Prvý koncept moka kanvice navrhol a vyrobil Luigi di Ponti v roku 1933 v Taliansku. Následne tento koncept upravil a začal vo veľkom vyrábať Alfonso Bialetti. Názov kanvice odkazuje na mesto Mokha v Jemene, odkiaľ pochádza najkvalitnejšia káva tohto regiónu.
Moka kanvica je dnes súčasťou takmer každej talianskej domácnosti. Používa sa však po celom svete a to vďaka svojej dostupnosti a lahodnej káve, pripomínajúcej espresso, ktorú vieme takouto kanvicou pripraviť.
V nasledovnom článku sa dozviete, ako si správne moka kávu pripraviť a na čo si dať pri príprave pozor. Záverom vám ponúkame zaujímavé tipy a alternatívne spôsoby prípravy. Začíname…
Ako vyzerá a funguje moka kanvica?
Kanvica je vyrobená väčšinou z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Skladá sa z troch častí:
- Spodná časť (spodná komora) na vodu,
- Zásobník mletej kávy,
- Vrchná časť (vrchná komora) pre hotovú kávu.
Voda v spodnej časti sa zahrieva, tlak pary vytláča horúcu vodu, ktorá presakuje cez zásobník kávy, extrahuje kávu v nej a nakoniec sa hotová káva hromadí v hornej zbernej časti.
Proces je detailne popísaný napríklad v článku How do moka pots work?
Aj keď je moka káva podobná espressu, skutočné espresso to však nie je. Rozdiel je predovšetkým v tlaku. Pre porovnanie: moka kanvica vytvára tlak 1-2 bary, zatiaľ čo espresso vzniká pri tlaku 8-10 barov. Z tohto dôvodu moka káva nevytvára vrchnú vrstvu peny, typickú pre espresso.
Výhody a nevýhody kávy moka
- Príprava je pomerne jednoduchá
- Má typickú silnú bohatú chuť, veľmi podobnú espressu
- Je skvelým základom pre cappuccino, macchiato alebo americano
- Materiál kanvice je pevný, odolný a ľahko umývateľný. Ľahko sa prenáša a keď máte plynový horák, môžete si ju zobrať so sebou na stanovačku alebo rybačku
- Moka kanvica je cenovo dostupná
- Odpadá nutnosť váženia kávy a vody. Zásobník kávy dopĺňame vždy po okraj, voda v spodnej časti tesne pod výpustný ventil
- Ponúka možnosť ladenia chuti kávy zmenou hrúbky mletia, teplotou použitej vody alebo intenzitou plameňa
- Je spojená s osobitným zážitkom pri ručnej príprave
- Ľahko sa udržuje – jednotlivé časti len opláchnete vodou
- Chutí skvelo v kombinácii s napeneným mliekom
- Ide o ručnú prípravu, čiže základný postup je treba sa naučiť a proces prípravy sledovať
- Výsledkom je celkom silná káva, čo nemusí každému vyhovovať
- Pripravíte si len toľko šálok kávy, pre koľko vody máte kanvicu. Ani viac, ani menej. Je preto dôležité pred kúpou moka kanvice zvážiť jej veľkosť vzhľadom na vaše potreby
- Používame kuchynskú utierku na prichytenie zahriatej spodnej časti, keď nasádzame vrchný zásobník
- Nevytvára penu ako espresso
Čo budeme potrebovať?
- Moka kanvicu
- Kávu, najlepšie zrnkovú
- Kanvicu na ohriatie vody
- Mlynček na kávu, ak použijeme zrnkovú kávu
- Šálky a kanvicu pre hotovú kávu
Ešte nemáte moka kanvicu?
Spodnú časť moka kanvice je potrebné naplniť vždy tesne pod úroveň výpustného filtra. Čiže pri výbere bude objem moka kanvice = počet šálok, najdôležitejším faktorom. Následne je treba rozlíšiť, či kanvicu budete používať na bežnom sporáku alebo na indukčnej doske.
Bialetti Rainbow 6 šálok
Bialetti New Brilla 4 šálky
Bialetti Brika 2 šálky
Bialetti Indukčná platňa
Pomer cena/ výkon: Tescoma PALOMA na 3 šálky
Príprava kávy moka krok za krokom
Naplníme spodnú časť kanvice vodou
V prvom kroku musíme dodržať 2 zásady:
Je dôležité použiť horúcu vodu. Vodu zohrejeme v inej (nie v moka) kanvici a naplníme ňou spodnú časť kanvice. Ak použijeme horúcu vodu, dosiahneme teplotu varu pri príprave plynulejšie a skrátime čas kontaktu horúcej kanvice s kávou. Týmto zabránime káve, aby sa pripálila alebo získala kovovú príchuť.
Pozor: po naliatí horúcej vody sa spodná časť takmer okamžite zohreje. Pri ďalšej manipuláciu použite kuchynskú utierku!
Čo sa týka teploty vody, pre stredné a tmavé praženia kávy používame vodu s teplotou 60°C. Pre svetlé praženia, ktoré potrebujú dlhšiu extrakciu, zvolíme nižšiu teplotu okolo 40°C.
Bez ohľadu na to, koľko šálok kávy chceme pripraviť, spodnú časť moka kanvice napĺňame vždy tesne pod úroveň výpustného filtra. Iné množstvo vody spôsobí buď nadmerný alebo nedostatočný tlak pri príprave.
Odporúčame použiť horúcu vodu aj na zahriatie šálok, do ktorých budeme kávu servírovať. Rozdiel je naozaj cítiť.
Pomelieme kávu a naplníme zásobník kávy
Kávu pomelieme o niečo hrubšie ako na espresso a o niečo jemnejšie ako na french press.
Postup ako si pripraviť french press, nájdete v článku Príprava kávy french press v 4 krokoch.
Množstvo kávy nevážime. Zásobník kávy naplníme mletou kávou až po okraj a prstom alebo nožíkom zarovnáme. Objem spodnej časti a zásobníka kávy je práve taký, na koľko šálok je moka kanvica určená. Takýto pomer káva:voda je približne 1:7.
Kávu v zásobníku nechávame voľne, nikdy ju neutláčame. Voda bude cez kávu prechádzať ťažko, bude nerovnomerne extrahovaná a príliš horká. Opatrne očistíme okraje zásobníka od kávy.
Umiestnime zásobník kávy a nasadíme vrchnú časť kanvice
Zásobník kávy nasadíme na spodnú časť kanvice. Vrchnú časť pevne pritiahneme na spodnú, ktorú držíme cez kuchynskú utierku, aby sme sa nespálili.
Moka kanvicu postavíme na sporák
Na plynovom sporáku použijeme najmenší horák. Veľkosť plameňa nastavíme tak, aby nepresahoval kanvicu. Dáme pozor, aby sme rúčku kanvice nevystavili plameňu. Rúčka je umelohmotná a mohla by sa plameňom spáliť.
Tip: Ak používate elektrický sporák alebo indukčnú dosku, je treba sporák rozohriať na strednú teplotu ešte pred tým ako kanvicu na sporák položíme. Pri keramických doskách budete potrebovať o niečo vyšší stupeň ohrevu.
Tip: pre indukčnú dosku budete potrebovať špeciálny typ moka kanvice, určený pre indukčné ohrievanie.
Vrchnák kanvice necháme otvorený. Priebeh prípravy budeme sledovať.
Sledujeme prípravu moka kávy
Po niekoľko málo minútach varenia sa káva začne objavovať vo vrchnej časti. Podľa toho, ako silno káva do zbernej časti prúdi, upravujeme intenzitu ohrievania:
Ak káva do zbernej časti stúpa len veľmi pomaly, po kvapkách, intenzitu ohrievania zvýšime.
Keď káva stúpa veľmi rýchlo, prská alebo až „vybuchuje“, teplotu znížime.
Chceme, aby káva vytekala pomalým súvislým pramienkom.
Akonáhle sa všetka voda v spodnom zásobníku minie – do vrchnej časti už žiadna káva nepribúda, kanvicu odstránime z plameňa a vrchnák zatvoríme. Dobá prípravy zvyčajne trvá od 2 do 4 minút.
Odporúčame spodnú časť kanvice ochladiť mokrou utierkou alebo pod studenou tečúcou vodou. Extrakcia sa zastaví a káva nebude príliš horká a nebude chutiť spálene.
Servírujeme
Po dokončení prípravy, hotovú kávu vo vrchnej časti zamiešajte lyžičkou. Jednotlivé vrstvy kávy sa premiešajú a chuť sa zjednotí.
Podáva do zahriatych šálok. Ak kávu neminieme celú, nenechávame ju v moka kanvici. Prelejeme ju do pripravenej termosky alebo kanvice.
Kávu je možné nariediť horúcou vodou pre väčšie množstvo menej intenzívnej kávy.
Najčastejšie chyby pri príprave kávy moka
- Naplnenie spodnej časti kanvice vodou nad alebo výrazne pod úroveň vypúšťacieho ventilu – v prvom prípade sa v kanvici vytvorí nadmerné množstvo tlaku, v druhom zasa málo
- Použitie príliš jemného mletia – káva bude pre-extrahovaná a trpká
- Utlačenie kávy v zásobníku – káva sa bude extrahovať nerovnomerne. Voda, prenikajúca utlačenou kávou v zásobníku, si bude vytvárať kanáliky v miestach najmenšieho odporu a tým sa vylúhuje len časť kávy. Tá bude chuťovo príliš slabá.
- Príprava kávy na veľkom plameni – káva bude v hornej časti prskať a vylievať sa von, chutiť bude spálene.
- Použitie studenej vody na naplnenie spodnej časti – horúca voda urýchli lúhovanie a tým sa zabráni tomu, aby sa káva pripálila alebo získala kovovú príchuť.
- Príliš dlhá príprava – ak včas neodoberiete kanvicu zo sporáka, veľmi ľahko sa káva pre-extrahuje. Káva je potom trpká a chutí pripálene.
Tipy, triky a alternatívy ako pripraviť moka kávu
Skúste nasledovné tipy ako si pripraviť moka kávu možno trochu inak.
- Skúste použiť filtrovanú vodu a výsledok porovnajte s nefiltrovanou.
- Ak je cítite, že je káva príliš silná (pretože zásobník kávy napĺňame vždy až po okraj), je možné po dokončení prípravy doliať do vrchnej časti kanvice horúcu vodu a takto ju zriediť buď len jemne alebo až na Americano (pomer hotová káva a horúca voda je 1:2).
- Aj keď je moka určená predovšetkým pre tmavé praženia, zaujímavé výsledky môžete dosiahnuť aj so svetlými praženiami. Skúste rôzne druhy káv.
- Experimentujte s dĺžkou extrakcie – znížením teploty sa doba lúhovania predlžuje a naopak, zvýšením teploty pri príprave lúhovanie urýchlite.
- Ak je vaša káva príliš horká, káva bola pravdepodobne pre-extrahovaná. Skúste kávu pomlieť o niečo hrubšie alebo ukončite proces lúhovania skôr.
- Zdá sa vám káva slabá? Použite jemnejšie mletie pre väčšiu extrakciu. Dôvodom môže byť aj utlačenie kávy v zásobníku pred začatím lúhovania.
- Vyskúšajte niekoľko rôznych úrovní mletia kávy a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Pozor si dajte na príliš jemné mletie. Ak bola káva príliš horká, kávu pomeľte o niečo hrubšie. Naopak, jemnejšie mletie použite, ak bola káva príliš kyslá.
- Skúste na začiatku prípravy pridať do vrchnej časti 10-20ml vody. Keď káva začne zo spodnej časti prenikať do vrchnej, káva sa tu nedostane do kontaktu s už horúcimi časťami vrchnej komory.
- Po vychladnutí kanvice všetky časti poriadne umyte. Nepoužívajte umývačku riadu.
- Do zásobníka kávy pridajte trochu mletej škorice alebo kakaa.
Zhrnutie
Napriek niekoľkým drobným nevýhodám, moka je pomerne dôstojnou alternatívou pre espresso. Obohatíte svoje kávové rituály a pochutnáte si na lahodnej káve s bohatou vyváženou chuťou. Kanvica je cenovo dostupná a káva jednoduchá na prípravu. Patrí medzi silnejšie kávy, preto sa pravdepodobne stane skvelou súčasťou každého vášho rána.
Prihláste sa k odberu noviniek na email
- Posielame 1-2 emaily mesačne o novinkách z nášho blogu.
- Váš email s nikým nezdieľame.
- Odhlásiť sa môžete kedykoľvek.