Káva so zmrzlinou - affogato

Káva so zmrzlinou: Exkluzívna talianska pochúťka affogato u vás doma

Káva so zmrzlinou patrí medzi jeden z najobľúbenejších dezertov talianskej kuchyne. Nazýva sa affogato a ak ste milovníkom kávy a zmrzliny, tento jednoduchý a elegantný dezert vás určite nadchne.

V tomto článku sa naučíte, ako pripraviť tradičné talianske affogato krok za krokom. Objavíte tipy a triky, ako z neho získať ten najlepší zážitok nie len pre vás, ale aj pre vašich priateľov, rodinu alebo hostí.

Čo je affogato?

Káva so zmrzlinou – affogato – je sladký dezert pochádzajúci z talianskej kuchyne. Ide o unikátnu kombinácia horúceho espressa a ľadového gelata, resp. zmrzliny, najčastejšie vanilkovej. Jeho popularita pramení z jeho jednoduchosti, elegancie, harmonickej kombinácie chutí a teplotného kontrastu.

Gelato [jəˈlädō] je talianska forma zmrzliny, ktorá sa vyznačuje svojou jemnosťou a hustou konzistenciou. Obsahuje menej mliečneho tuku ako bežná zmrzlina (menej ako 9%) a servíruje sa za vyššej teploty. Aký je presne rozdiel medzi gelatom a zmrzlinou si môžete prečítať v článku The Differences Between Gelato and Ice Cream.

Horúca káva spôsobí jemné roztápanie zmrzliny, čo vytvára úžasnú kombináciu horúceho a chladného, kávového a krémového. Výsledkom je dezert s bohatou kávovou chuťou, doplnená sladkosťou zmrzliny.

Tento dezert je obľúbený najmä v talianskych reštauráciách a kaviarňach, ale môžete si ho tiež jednoducho pripraviť aj doma.

Je to jednoduchý, ale ohromujúco chutný dezert. Môžete si ho vychutnať ako osviežujúcu a sladkú pochúťku pri bežných aj formálnych príležitostiach. Káva so zmrzlinou je ideálna na večierky, záhradné párty, oslavy, rodinné stretnutia alebo firemné akcie.

Dezert taktiež môžete zaradiť do menu vo vašej reštaurácii alebo kaviarni.

Káva so zmrzlinou – jednoducho a rýchlo u vás doma

Je pravdepodobné, že si kávu so zmrzlinou môžete pripraviť už dnes a to len s tým, čo bežne mávate v letných mesiacoch doma.

Ingrediencie

Postup prípravy kávy so zmrzlinou

Nasleduje jednoduchý návod, ako si krok za krokom pripraviť klasické talianske affogato. Zapamätajte si, že kľúčom k skvelému affogatu sú kvalitné suroviny a správne načasovanie pri príprave a servírovaní.

Káva so zmrzlinou - príprava
1

Pripravte si potrebné ingrediencie

2

Pripravte si teplovzdorný sklenený pohár, v ktorom budete kávu so zmrzlinou podávať

3

Do pohára vložte porciu v mrazničke vychladeného gelata alebo vanilkovej zmrzliny

4

Pripravte si 1 šálku klasického espressa v objeme približne 30 ml

5

Akonáhle je espresso pripravené, pomaly a jemne ho nalejte na zmrzlinu v pripravenom pohári. Horúce espresso čiastočne zmrzlinu roztopí, čím sa vytvorí krémová a jemná konzistencia dezertu

6

Ak ste sa rozhodli pre variant s polevou, teraz je správny okamih pridať ju. Affogatu dodáte ďalší chuťový rozmer a dezert bude vizuálne atraktívnejší

7

Ihneď podávame, konzumujeme lyžičkou

Najčastejšie chyby pri príprave affogata

Aj keď príprava je pomerne jednoduchá, existuje niekoľko bežných chýb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť výsledok.

Pozrite si niekoľko najčastejších chýb:

 1. Použitie príliš vychladnutého espressa: espresso by malo byť naliate na zmrzlinu bezprostredne po jeho príprave, pokým je ešte stále horúce. Ak sa stane, že espresso príliš vychladne, po zaliatí zmrzliny nedôjde k želanému rozpúšťaniu zmrzliny a nevznikne typická krémová textúra.
 2. Použitie príliš veľkého, resp. príliš malého množstva espressa: správny pomer kávy a zmrzliny je pri príprave tým najdôležitejším. Ak použijete espressa priveľa, výsledkom bude príliš intenzívne affogato. Naopak, slabunkú chuť bude mať, ak do neho pridáte len malé množstvo kávy. Originálny recept affogata uvádza jednu porciu zmrzliny a jedno espresso. Nebojte sa však experimentovať – skúšajte rôzne pomery káva-zmrzlina, pokým nenájde kombináciu, ktorá vám bude chutiť najviac.
 3. Použitie nekvalitnej zmrzliny: kvalitná zmrzlina je kľúčovým predpokladom pre prípravu lahodného affogata. Ak máte možnosť výberu, vždy si vyberte kvalitnejšiu surovinu. Výsledná chuť dezertu je priamo určená kvalitou zmrzliny.
 4. Použitie nedostatočne vychladeného gelata alebo zmrzliny: zmrzlina musí byť tuhá, aby držala svoj tvar a neroztápala sa príliš rýchlo.
 5. Nesprávne načasovanie: kávu so zmrzlinou podávajte okamžite po príprave. Len tak sa zachová dokonalý kontrast medzi horúcim espressom a ľadovou zmrzlinou. Ak podávate affogato hosťom, odporúčame pred samotným podávaním oboznámiť s receptom a spôsobom, ako sa dezert podáva a konzumuje.
 6. Príliš skoré pridanie polevy, ozdoby alebo topingu: akékoľvek ďalšie ingrediencie by sa mali pridávať až po zaliatí kávou. V tomto prípade ide hlavne o prezentáciu affogata.
 

Káva so zmrzlinou – tipy a triky pre prípravu

 

Nasleduje niekoľko tipov a trikov ako si pripraviť delikátne affogato.

Radosť, dobrá nálada a zábava

Talianska kuchyňa je spojená s vášňou, tradíciami a svojou schopnosťou spájať ľudí a vytvárať pohodu. V duchu talianskej kuchyne je teda prvoradé užívať si samotnú prípravu affogata a baviť sa pri nej.

Pripravujte vašu kávu so zmrzlinou ako pravý Talian: s noblesou, kultúrou, entuziazmom, vášňou a pohodou.

Čerstvosť je základ

Pre prípravu espressa používajte čerstvo pomletú kávu. Takto vytvoríte bohatšie a intenzívnejšie espresso, čo so sebou prinesie výrazne lepšiu chuť výsledného dezertu

Kvalita je alfou a omegou

Používajte len kvalitné vanilkové gelato alebo zmrzlinu – výsledná kvalita dezertu pochopiteľne závisí od kvality jednotlivých komponentov. Neuspokojte sa s priemerov, snažte použiť čo najlepšiu zmrzlinu a kvalitnú výberovú kávu.

Nepodceňujte prípravu

Vychlaďte pohár, do ktorého budete affogato pripravovať. Ak si pohár predchladíte v mrazničke, affogato zostane dlhšie chladnejšie a zmrzlina sa bude roztápať pomalšie.

Overte si, či máte pripravený dostatočný počet pohárov, lyžičiek, nádobku na nalievanie kávy a dostatok surovín.

Káva so zmrlinou je aj o experimentovaní

Obmieňajte recept s rôznymi príchuťami zmrzliny. Aj keď sa originálne affogato pripravuje z vanilkovej príchute, nič vám nebráni tomu, skúsiť pripraviť variant aj inými príchuťami zmrzliny.

Za pokus určite stojí aj zmena pomeru káva-zmrzlina. Pridajte alebo uberte jedného či druhého.

Káva so zmrlinou sa servíruje okamžite

Affogato podávajte ihneď. Nečakajte a hneď po naliatí espressa servírujte. Affogato je unikátne práve v teplotnom kontraste medzi ľadovou zmrzlinou a horúcou kávou.

Káva so zmrzlinou - alternatívy v príprave a ingredienciách affogata

Ako sme uviedli, tradičné affogato pripravujeme z vanilkovej zmrzliny a espressa. Existujú však variácie, ktoré sa síce pripravujú trochu inak, ale výsledok vás môže príjemne prekvapiť. Preskúmajte možnosti a zistite, čo vám bude chutiť najviac.

Pre inšpiráciu uvádzame niekoľko nápadov:

 • Vyskúšajte iné príchute zmrzliny – skúste napríklad čokoládovú, orieškovú alebo karamelovú príchuť zmrzliny. Zaujímavé dezerty sa vám určite podaria aj s ovocnými príchuťami zmrzliny. Samozrejme, fantázii si medze neklaďte a teda skúsiť môžete v podstate akúkoľvek príchuť, ktorú máte radi. Výsledok vás môže milo prekvapiť.
 • Experimentujte s pomerom káva-zmrzlina. Pre intenzívnejšiu chuť pridajte viac espressa. Pre jemnejšiu chuť espressa uberte alebo si doprajte kopček zmrzliny naviac.
 • Skúste pridať po naliatí espressa polevu – kakao, strúhanú horkú čokoládu, mliečnu čokoládu, drvené oriešky, pistácie a podobne.
 • Ku affogatu môžete mať eventuálne pripravený keksík alebo koláčik.
Káva so zmrzlinou - čokoládová zmrzlina

Časté otázky

Tu je niekoľko základných otázok a odpovedí, súvisiacich s prípravou affogata.

Môže sa káva so zmrzlinou pripraviť aj bez espresso kávovaru?

Áno, affogato si môžete pripraviť aj bez použitia espresso kávovaru. Napriek tomu, že sa tradičná káva so zmrzlinou pripravuje s espressom, máte možnosť použiť alternatívy ako sú moka, french press alebo aeropress. Pamätajte, že cieľom je mať silnú kávovú zložku v objeme espressa (cca 30ml).

Aká káva je pre affogato najlepšia?

Výber kávy pre prípravu kávy so zmrzlinou samozrejme záleží od vašich osobných preferencií. Zvážte však nasledovné:

 • Káva so zmrzlinou sa tradične pripravuje pridaním práve jedného espressa. Espresso dodá dezertu koncentrovanú a silnú chuť kávy, ktorá skvelo dopĺňa sladkú a krémovú chuť zmrzliny.
 • Vhodnejšie sú tmavé praženia kávy.
 • Vhodné sú single-origin (jednodruhové kávy), aj kávové zmesi (blendy).
 • Uprednostňujte čerstvo pomletú kávu. Neporovnateľne lepšie výsledky pri príprave akýchkoľvek kávových nápojov a dezertov dosiahnete výhradne s kávou, ktorú si pomeliete bezprostredne pred samotnou prípravou. Ako správne skladovať kávu, aby si čo najdlhšie zachovala svoju čerstvosť nájdete v našom článku Ako skladovať zrnkovú kávu – tipy a rady pre domáce skladovanie.

Môžem pri príprave dávať kávu na zmrzlinu priamo z espresso kávovaru?

Áno, keď pripravujete affogato, káva môže byť naliata na zmrzlinu priamo z espresso kávovaru. Problémom by mohol byť priestor pre pohár. Skôr ako začnete s prípravou kávy so zmrzlinou týmto spôsobom, najprv si odskúšajte ako sa vám pohár zmestí pod hlavu kávovaru.

Aké sú ďalšie spôsoby, ako naliať kávu na zmrzlinu?

Zmrzlinu zalievajte pomaly a jemne, aby sa káva mohla rovnomerne rozložiť po zmrzline. Ideálne sú džbánky alebo kanvičky s úzkou výlevkou. S ich pomocou viete kontrolovať tok kávy pri zalievaní zmrzliny. Takýmto spôsobom dosiahnete elegantnú prezentáciu vášho dezertu. S trochou cviku však budete určite vedieť zaliať zmrzlinu v podstate s akoukoľvek nádobkou.

Môžem použiť bezkofeínovú kávu?

Určite áno. Skvelú chuť affogata si môžete vychutnať aj bez stimulujúcich účinkov kofeínu (pripomíname, že aj „bezkofeínová“ káva vždy obsahuje určité minimálne množstvo kofeínu). Opäť uprednostnite kvalitnú kávu a mletie tesne pred prípravou espressa.

Ako affogato naservírovať?

Podávame ideálne vo vychladenom teplovzdornom sklenenom pohári. Konzumujeme lyžičkou.

Aké sú odporúčané polevy a ozdoby?

Voľba polevy, topingu alebo ozdoby výhradne závisia od toho, čo vám chutí. Odporúčame ochutnať najprv originálny recept, bez polevy. Potom budete vedieť porovnať takéto affogato s ostatnými, ktoré si pripravíte napríklad s ovocným alebo kávovým likérom, Baileys, sirupmi rôznych príchutí, orieškami (mandle, vlašské orechy, pistácie), korením (škorica, kardamóm, muškátový oriešok), slaným karamelom, kakaom, strúhaná horká alebo mliečna čokoláda, atď.

Môžem affogato podávať deťom?

Aj keď ide v podstate zmrzlinový dezert, pripravuje sa predovšetkým s espressom. Espresso obsahuje kofeín, ktorý môže mať na deti nepriaznivé zdravotné účinky. Z tohto dôvodu neodporúčame podávať klasické affogato deťom.

Je káva so zmrzlinou to isté ako ľadová káva?

Nie, ľadová káva je niečo trochu iné. Rozdiel spočíva v príprave aj v prezentácii. Už vieme, ako sa pripravuje káva so zmrzlinou. Ľadová káva, na druhú stranu, je studený nápoj, podávaný s ľadom. Kávu najprv necháme vychladnúť, následne podávame s ľadom, mliekom alebo rôznymi arómami.

Káva so zmrzlinou záverom

Káva so zmrzlinou je príliš jednoduchý a skvelý recept na to, aby ste ho sami nevyskúšali.

Affogato vám prinesie neopakovateľnú harmóniu kávy a zmrzliny, ktorú budete chcieť zažiť znovu a znovu. Užite si toto horko-sladké zakončenie slávnostných príležitostí, osláv a romantických večerov.

Alebo si ho jednoducho pripravte pre radosť a potešenie svojich vlastných chuťových pohárikov.

Prihláste sa k odberu noviniek na email

 • Posielame 1-2 emaily mesačne o novinkách z nášho blogu.
 • Váš email s nikým nezdieľame.
 • Odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odhlásiť sa z Newslettera