Ako napeniť mlieko do kávy

Ako napeniť mlieko do kávy 3 rôznymi spôsobmi bez espressovača

Sami určite poznáte ten pocit, kedy si uvedomíte, že aj niečo bežné a osvedčené občas potrebuje ozvláštniť. To sa týka aj našich zaužívaných kávových rituálov. Jedným z prvých nápadov by v tomto prípade mohlo byť napríklad pridanie mliečnej peny ku bežnému espressu. Začali sme pátrať po najlepších spôsoboch ako napeniť mlieko do kávy.

Podarilo sa nám úspešne vyskúšať nasledovné 3 postupy: napenenie mlieka pomocou automatického a ručného napeňovačom a pomocou french press kanvice. Teraz vám predstavíme spomínané 3 postupy pre prípravu skvelej mliečnej peny bez parnej trysky drahého espressovača:

  • Ako napeniť mlieko do kávy pomocou french press kanvice
  • Ako napeniť mlieko do kávy pomocou ručného napeňovača
  • Ako napeniť mlieko do kávy pomocou automatického napeňovača

Je rozdiel medzi „napeneným“ a „napareným“ mliekom. V tomto návode sa zameriavame len na napenenie mlieka. Naparenie je možné len pomocou parnej trysky.

Pomocou týchto jednoduchých zariadení si vyrobíte zamatovú mliečnu penu, akú poznáte z vašej obľúbenej kaviarne. Začneme dôležitými informáciami o mlieku. Aké mlieko na výrobu mliečnej peny použijeme a poprípade ako ho pred napenením zohrejeme, je kľúčové pre získanie kvalitnej krémovej mliečnej peny.

Kde môžete využiť skvelú mliečnu penu? Pozrite si náš článok Espresso Macchiato: Ako ho pripraviť ako profesionál u vás doma.

Výber správneho mlieka

Najbohatšiu, najkrémovejšiu a najhustejšiu mliečnu penu získame použitím plnotučného mlieka s obsahom tuku 3% a viac. Môžeme použiť aj polotučné, resp. nízkotučné mlieko. K výsledkom sa dopracujeme, ale pena jednoducho nebude taká skvelá ako pri plnotučnom mlieku. Mlieko musí byť čo najčerstvejšie.

Okrem bežného mlieka môžeme použiť napríklad aj mandľové, kokosové, sójové alebo ovsené mlieko. Ak máte možnosť výberu, zamerajte sa na mlieka, ktoré sú označené slovom „barista“ alebo „barista style“. Tieto mlieka sú špeciálne určené na napeňovanie, napríklad Alpro Barista kokosové, mandľové…

Mliečna pena sa dá pripraviť aj z bezlaktózového mlieka. Ďalšou možnosťou je bežné mlieko pred napenením ochutiť nejakou prísadou, napríklad: cukrom, vanilkou, škoricou, muškátovým orieškom a pod.

Zahriatie mlieka

Pre napenenie mlieka pomocou french press kanvice alebo ručným napeňovačom potrebujeme mlieko najprv samostatne zahriať.

Mlieko zahrejeme na teplotu približne 58°C – 62°C, nie však viac ako 68°C. Ak mlieko náhodou zovrie alebo sa pripáli, začneme so zahrievaním odznovu. Mliečna pena by nechutila dobre.

Na zohriatie použijeme buď mikrovlnnú rúru alebo sporák.

V mikrovlnnej rúre zahrievame postupne – najprv na 15 sekúnd, následne premiešame a opäť zohrievame 15 sekúnd. Opakujeme pokým z mlieka nestúpa para. Zohrievanie trvá zvyčajne 30 – 45 sekúnd.

Na sporáku mlieko zohrievame v malom hrnci alebo rajnici na malom plameni.

V oboch prípadoch je mlieko v správnej teplote na dotyk horúce, ale nespáli vás. Je však potrebné si postup natrénovať vo svojich vlastných domácich podmienkach. Pre presné odmeranie teploty sa používajú kuchynské teplomery na tekutiny.

Mlieko nezahrievame, ak pripravujeme ľadové kávové nápoje ako ľadové latte a podobne.

Ako vzniká mliečna pena a ako ovlyvňuje chuť kávy sa dočítate v tomto článku

Ako napeniť mlieko do kávy pomocou french press kanvice

Možno vás to prekvapí – mlieko pre vaše macchiato alebo latte si môžete napeniť pomocou french press kanvice. Mliečna pena bude krásne zamatová s malými bublinkami, vyrobená za minútku.

Ako si pripraviť skvelý french press sa dočítate v našom článku Príprava kávy french press v 4 krokoch.

Výhody a nevýhody

Ako napeniť mlieko: postup napenenia french pressom

1

Mlieko samostatne zohrejeme podľa návodu uvedeného vyššie. Pomocou french press kanvice môžete napeniť aj studené mlieko. Objem peny bude však menší, ako pri teplom mlieku.

2

Odporúčame zahriať aj french press kanvicu horúcou vodou predtým, ako teplé mlieko do nej prelejeme. Z kanvice je treba vyliať úplne všetku vodu, aby sa mlieko nenariedilo.

3

Zohriate mlieko prelejeme do french press kanvice. Napenením mlieko minimálne zdvojnásobí svoj objem. Aby sa teda pena z kanvice nerozliala, kanvicu naplníme mliekom maximálne do 1/2 objemu kanvice. Zároveň, pre kvalitné napenenie však potrebujeme aj určité minimálne množstvo mlieka. Sitko musí pri príprave peny prechádzať mliekom. Ak by sa sitko len dotýkalo hladiny mlieka, penu sa nám nepodarí vytvoriť.

4

Na kanvicu nasadíme vrchnú časť s piestom.

5

Začneme pohybovať piestom hore dole – najprv pomaly, aby sme skontrolovali, či všetko funguje ako má. Potom pridáme, energicky pumpujeme zhruba 60 – 90 sekúnd. Sledujeme objem a konzistentnosť peny, podľa potreby pokračujeme v napeňovaní v menších intervaloch po 4-5 stlačeniach.

6

Hotovú mliečnu penu podáva buď priamo z french press kanvice alebo špeciálnej kanvičky.

7

Na záver nezabudneme kanvicu poriadne poumývať.

Ako napeniť mlieko do kávy pomocou ručného napeňovača

Ručný napeňovač, resp. šľahač, je jednoduché kuchynské zariadenie na batérie. Niektoré modely majú niekoľko úrovní rýchlosti šľahania, väčšina však len jednu. Príprava mliečnej peny trvá do 30 sekúnd.

Výhody a nevýhody

Ako napeniť mlieko: postup napenenia ručným napeňovačom

1

Mlieko samostatne zohrejeme podľa návodu uvedeného vyššie.

2

Na mlieko použijeme takú nádobu, aby sa nám pena počas napeňovania z nej nerozliala. Mala by teda byť aspoň 2-krát vyššia ako množstvo naliateho mlieka.

3

Predtým ako zapneme napeňovač, ponoríme ho do mlieka. Ak má zariadenie viac rýchlostí, začneme s najvyššou.

4

Dôležité je ponoriť napeňovač do správnej hĺbky. Chce to trochu cviku: hlava napeňovača nesmie byť ponorená príliš hlboko, ani vytŕčať z mlieka. Ani v jednom prípade nedosiahneme želanú konzistenciu mliečnej peny, navyše v druhom nás mlieko ešte aj oprská.

Ak ponoríme hlavicu do správnej hĺbky, v nádobe sa objaví malý rovnomerný a stály mliečny vír. Teraz vieme, že postupujeme správne. Potom nádobu mierne nakloníme bez toho, aby sme vír narušili.

5

Teraz už v správnej hĺbke, pomaly pohybujeme napeňovačom dopredu a dozadu alebo v malých kruhoch. Sledujeme tvorbu peny. Ak nám jej konzistencia vyhovuje, vypneme napeňovač a vytiahneme ho z mliečnej peny. Príprava trvá zhruba 30 sekúnd.

6

Hotovú mliečnu penu podávame z kanvičky so zobáčikom.

7

Na záver  napeňovač aj ostatný riad poumývame.

Ako napeniť mlieko do kávy pomocou automatického napeňovača

Automatický napeňovač mlieka predstavuje najjednoduchší spôsob ako si vyrobiť mliečnu penu v domácich podmienkach. Vytvára skvelú zamatovú mikropenu, ideálnu pre mliečne kávové nápoje. Majú vlastný ohrev mlieka, častokrát aj s nastaviteľnou teplotou. Vieme si pripraviť teplú alebo aj studenú mliečnu penu.

Výhody a nevýhody

Ako napeniť mlieko: postup napenenia automatickým napeňovačom

1

Do napeňovača nalejeme studené mlieko. Riadime sa podľa rysiek na prístroji.

2

Ak má prístroj možnosti nastavenia, zvolíme si želaný program (napríklad pre studenú, resp. teplú penu, výslednú teplotu peny).

3

Prístroj zapneme.

4

Po dokončení napeňovania sa napeňovač sám vypne.

5

Hotovú mliečnu penu podávame priamo z napeňovača cez zobáčik.

6

Na záver napeňovač umyjeme.

Záver

Pomocou uvedených postupov si pripravíte kvalitnú mliečnu penu. Najlepšie výsledky dosiahnete automatickým napeňovačom. Každá táto jedno jednoduchá a lacná metóda napenenia mlieka obohatí váš kávový repertoár. Pripravíte si chutné nápoje, na ktorých si pochutíte a ohúrite nimi vaše návštevy. Vrelo odporúčame.

Prihláste sa k odberu noviniek na email

  • Posielame 1-2 emaily mesačne o novinkách z nášho blogu.
  • Váš email s nikým nezdieľame.
  • Odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odhlásiť sa z Newslettera